[2016-11-27] Zaproszenie na spektakl

Burmistrz Miasta oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach  zaprasza na spektakl pt. „Blizny pamięci - rzecz o Janie Karskim”, który odbędzie się 27 listopada, o godzinie 18:00. 

Spektakl powstał na podstawie dramatu Blizny Wolności - Jacka Rysia oraz słuchowiska radiowego - Plamy w pamięci Antoniego Wincha. W sztuce wystąpią Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś - czyli wnuk podchorążego ZWZ Zbigniewa Rysia, który w czerwcu 1940 roku odbił ze szpitala w Nowym Sączu Karskiego po jego nieudanej próbie samobójczej.

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zelnik

Dźwięk: Robert Rekiel

Obsługa sceny: Zbigniew Kornatowski.

 

Warto przypomnieć kim był Jan Karski. Tak naprawdę nazywał się Jan Kozielewski, a byl żołnierzem, dyplomatą oraz konspiratorem. Pełnił również funkcję emisariusza rządu polskiego, który niósł władzom USA i Wielkiej Brytanii tragiczne wiadomości dotyczące eksterminacji Żydów na terenach Polski. Na zlecenie władz sporządził kilka raportów o sytuacji w kraju i nie tylko. Najważniejsze zapiski pochodzą z roku 1942 i opisują zeznania naocznych świadków z obozów śmierci, jak i sytuację Żydów w czasie holocaustu.

pliki do pobrania