Gimnazjalna Akademia Filmowa

W ramach Gimnazjalnej Akademii Filmowej GAFA tej jesieni mogliśmy zobaczyć bardzo różnorodne kino z całego świata. Były to filmy, których na pewno uczniowie nie obejrzeliby kierując się tylko gustem wyrobionym przez telewizję, o wysokich walorach artystycznych a jednocześnie wzbogacające ich wiedzę o świecie i człowieku.
Po pierwsze więc jeden z najciekawszych filmów ostatnich lat - „Walc z Baszirem” Ariego Folmana. To przedstawiciel bardzo rzadkiego gatunku – dokumentu animowanego, w dodatku z elementami fabuły. Izraelski, nagradzany na całym świecie obraz, opowiada o koszmarze wojny, widzianej oczyma niespełna dwudziestoletniego żołnierza. Wybór animacji nie jest tu przypadkowy, pozwolił autorowi włączyć do filmu sekwencję snów, pokazać tez rozmowy z ludźmi, którzy nigdy nie zgodziliby się na filmowanie oraz „wygrać” niezwykłą i wstrząsającą pointę filmu, która nie byłaby tak mocna, gdybyśmy oglądali zwykły film. „Walc z Baszirem” na pewno zwykły nie jest.
Drugi film przeniósł nas do Japonii, ojczyzny anime, samurajów i Godzilli oraz niezwykłego, charakterystycznego kina. „Zatoichi” Takeshi Kitano, w którym reżyser zagrał tez główną rolę opowiada o legendarnym niewidomym samuraju, który przemierza Japonię walcząc z niesprawiedliwością. Kitano jest obecnie najbardziej znanym japońskim twórcą (jest też poetą, malarzem i świetnym aktorem), uczniowie więc mogli poznać na czym polega fenomen, tego porównywanego z Tarantino reżysera.
Nick Park to mistrz animacji poklatkowej i czarodziej plasteliny, znany z tego, że jego filmy dopracowane są w najdrobniejszych szczegółach. Nad swoim pierwszym trzydziestominutowym filmem pracował siedem lat! Jest twórcą "Wallaca i Gromita", śmiesznej pary bohaterów, którzy przezywają niezwykłe przygody. Jest też laureatem niezliczonych nagód, w tym dwóch Oscarów. Uczniowie podczas lekcji dowiedzą się czym jest animacja poklatkowa i jak powstają filmy animowane.